Szczotki i furminatory dla psa

0
847
Szczotki i furminatory dla psa

Prawidłowa dbałość o higienę psa dotyczy wielu zagadnień, w tym również jego sierści. W przypadku wielu psów szczotkowanie ich jest absolutnie konieczne, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji i zagwarantować psu nie tylko piękny wygląd, ale i zdrowie.

Zalety szczotkowania psa

Regularne szczotkowanie psa pozwala usunąć zabrudzenia z jego sierści, zapobiega powstawaniu kołtunów i pomaga w usunięciu starych, martwych włosów. Jest to szczególnie istotne w czasie intensywnego linienia, choć wielu właścicieli decyduje się na znacznie częstsze szczotkowanie swojego pupila, co sprawia, że jego sierść zawsze prezentuje się doskonale. Co więcej, regularne szczotkowanie działa jak masaż skóry.

Naukę szczotkowania warto zacząć już wtedy, gdy nasz przyjaciel jest szczeniakiem. Na tym etapie szczotkowanie powinno być szczególnie delikatne, co zapewni psu przyjemne skojarzenia z tą czynnością i ułatwi pielęgnację jego sierści.

Szczotki z tradycyjnym włosiem

Najbardziej uniwersalnym typem szczotki jest taka, która posiada naturalne (lub sztuczne) włosie. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju sierści i może być wykorzystana zarówno w przypadku psów wszystkich raz. Warto jednak pamiętać, że jeśli pies ma bardzo gęstą sierść lub też długą, lepiej wybrać szczotki o mocniejszych i rzadziej rozstawionym włosiem. Lepiej poradzą sobie one z bujną sierścią.

Szczotki z metalowymi włosami i zgrzebła

Kolejnym typem szczotki dla psa jest model wykonany z metalu i zakończony delikatnymi kulkami, które chronią ciało zwierzaka przed zadrapaniem. Metalowe włosie szczotki jest szczególnie wytrzymałe. Zazwyczaj jest stosunkowo luźno rozstawione, co pomaga w rozczesywaniu bardzo gęstej lub skołtunionej sierści. Jednocześnie doskonale nabłyszcza i pielęgnuje sierść, a także sprawdza się do delikatnego masażu skóry. Często właśnie taki rodzaj szczotki najbardziej odpowiedni jest dla psów większych ras i z dłuższą sierścią.

Z kolei zgrzebła to wygodne rozwiązanie dla każdego właściciela psa o bardzo długiej i kręconej sierści. Idealnie sprawdzają się do tego, by ją rozczesać i dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły się tam dostać. Co więcej, zgrzebła zazwyczaj wykonane są w bardzo poręczny sposób, dzięki czemu nawet rozczesanie mocno skołtunionej sierści nie będzie problematyczne.

Furminator

Furminatory to nowoczesne narzędzia do higieny zwierząt, które zostały przeznaczone specjalnie do wyczesywania podszerstka. Jest to bardzo ważna warstwa sierści, która między innymi zapewnia psu odpowiednią termoregulację. Ze względu na to, że znajduje się pod zewnętrzną okrywą włosową, może być jednak trudna do wyczesania tradycyjnymi narzędziami.

Furminator dostaje się do samego podszerstka i wyczesuje z niego wyłącznie martwe włosy, które powinny zostać usunięte. Dzięki temu ułatwia psu proces linienia, a także zapewnia mu lepszy wygląd. Jednocześnie furminator nie narusza zewnętrznej okrywy ani żywych włosów, a jego budowa jest w pełni bezpieczna dla zwierzęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here