5 idealnych gatunków ryb dla początkujących akwarystów – poznaj je lepiej!

0
697
akwarium

Pierwsze akwarium to zazwyczaj spełnienie marzeń, których początki mogą sięgać nawet dzieciństwa. W radości płynącej z projektowania zbiornika nie powinno się jednak zapominać o jego przyszłych mieszkańcach. Początkujący akwarysta powinien zachować naprawdę sporo umiaru i postawić na niezbyt wymagające gatunki. Sprawdź, jakie rybki idealnie nadają się dla osób zakładających swoje pierwsze akwarium.

Gupiki pawie oczko

Gupiki pawie oczko pochodzą z Południowej Ameryki, mogą mieć piękne, wielobarwne ogony i są zdecydowanie najczęściej wybieranym gatunkiem przez początkujących akwarystów. Nie powinno to jednak być dużym zaskoczeniem, ponieważ są to łatwe w utrzymaniu rybki akwariowe, które są wszystkożerne i nie wymagają zbyt dużo opieki. Dość dobrze radzą sobie też z ewentualnymi błędami niedoświadczonego hodowcy. Ponadto gupiki są niewielkie, dlatego zmieszczą się nawet w mniejszych zbiornikach. Należy jedynie wziąć pod uwagę, że dość szybko się rozmnażają.

Mieczyki Hellera

Mieczyki Hellera to dalecy kuzyni gupików – oba gatunki należą do rodziny ryb piękniczkowatych. Naturalnie występują w Ameryce Środkowej, choć można je też spotkać w innych częściach świata. Nazwa gatunku pochodzi od ogona samca, który ma dość charakterystyczny kształt przypominający miecz. Mieczyki nie są bardzo wymagające, ale powinny być trzymane w akwarium o pojemności minimum 100 litrów. Ponadto potrzebują czystej wody, dlatego konieczny jest zakup dobrej jakości wydajnego filtra. Rybki żyją w zgodzie z innymi gatunkami, konflikty mogą występować jednak między samcami mieczyków.

Neony czerwone

Jedną z największych zalet neonów czerwonych jest ich niewielki rozmiar. Ten gatunek preferuje jednak życie w stadzie liczącym minimum około 10 osobników, dlatego konieczny może być zakup akwarium o pojemności co najmniej 50 litrów. Charakterystycznie połyskujące rybki pochodzące z dorzecza Amazonki są bardzo zgodne. Lepiej jednak unikać hodowania ich z większymi gatunkami, przez które mogą zwyczajnie zostać zjedzone. Neony nie są wymagające w kwestii pokarmu, nie lubią natomiast zbyt mocnego oświetlenia.

Molinezje „Black Molly”

Ten gatunek to idealna propozycja dla miłośników czerni, którzy mogą sobie pozwolić na minimum 60-litrowe akwarium z oferty sklepu online Aquael. Czarna Molly pochodzi z Ameryki Środkowej i oprócz pokarmu mięsnego wymaga dostępu do pokarmu roślinnego np. glonów znajdujących się w zbiorniku. Co ciekawe, samice tej odmiany molinezji są większe od samców. Zaleca się też, żeby w stadzie była niewielka przewaga samic.

Zbrojnik pospolity

Ciało tej bardzo charakterystycznej rybki, znanej również jako glonojad, jest często pokryte jasnymi plamkami, a otwór gębowy jest zakończony przyssawką. To właśnie ten ostatni element pozwala zbrojnikowi przyczepiania się do szyb zbiornika i różnych elementów wyposażenia akwarium w celu zeskrobania glonów. Rybka pochodzącą z Ameryki Południowej nie jest wymagająca, świetnie odnajduje się w towarzystwie innych gatunków i prowadzi głównie nocny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here