Powłoka ceramiczna – co warto o niej wiedzieć?

0
657
auto

Każdy z nas wie, jak nieprzyjemne jest odkrywanie zabrudzeń i zarysowań na lakierze samochodowym. Istnieje jednak sposób, by zmniejszyć ryzyko powstawania szkód. To zabezpieczenie karoserii ceramiczną powłoką. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Czym jest powłoka ceramiczna?

Przepisy unijne dotyczące ochrony środowiska zabraniają malowania samochodów lakierem zawierającym w składzie toluen czy ołów. Zamiast nich stosuje się lakiery wodne, które nie zapewniają bardzo twardej powłoki. Przez to pojazd jest bardziej podatny na zarysowania i wpływ czynników atmosferycznych. Powłoka ceramiczna na auto pozwala przedłużyć trwałość lakieru i zapewnia mu ochronę. To preparat, który powstaje dzięki nanotechnologii. Powłoka ceramiczna do samochodu wiąże się z lakierem i tworzy dodatkową warstwę zabezpieczającą o grubości do kilku mikronów.

Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier samochodu?

Powłoka ceramiczna ma właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że zanieczyszczenia nie będą tak łatwo przylegać do karoserii, a pozbycie się brudu będzie łatwiejsze, dzięki czemu ograniczysz swoje wizyty na myjni. Poprawi także właściwości antykorozyjne – lakier zwiększy odporność na chemię i tak trudne do pozbycia się ptasie odchody. Co więcej, sól drogowa będzie szkodziła karoserii w mniejszym stopniu. Powłoka wydobywa głębię lakieru – Twój samochód będzie prezentował się bardziej efektownie, lakier stanie się szklisty, nie będzie płowieć, a nadwozie stanie się bardziej odporne na promieniowanie UV. Oczywiście nałożenie powłoki nie sprawi, że karoseria będzie niezniszczalna, jednak zmniejszy się ryzyko powstawania mikrozarysowań czy odprysków. To rozwiązanie jest opłacalne ze względu na trwałość – jeśli będziesz dbać o powłokę, wytrzyma od 5 do aż 10 lat.

Jak dbać o auto z powłoką ceramiczną?

Auto z powłoką ceramiczną dobrze jest raz w tygodniu opłukać wodą. Dzięki temu pozbędziesz się brudu, który może zmniejszać właściwości powłoki. Do porządnego mycia warto używać kosmetyków samochodowych dobrej jakości, o neutralnym pH. Pierwszym krokiem podczas czyszczenia powinna być aplikacja aktywnej piany na suche nadwozie. Spłucz ją przed wyschnięciem. Przy myciu gąbką staraj się wykonywać ruchy prostopadłe. Do czyszczenia przyda Ci się także ściereczka z mikrofibry. Unikaj myjni automatycznych.

Podsumowanie

Nałożenie powłoki ceramicznej na auto ma wiele korzyści. Dbając o nią w odpowiedni sposób spostrzeżesz zauważalną różnicę – samochód będzie bardziej odporny na drobne uszkodzenia, a pozbywanie się codziennych zanieczyszczeń, takich jak ptasie odchody, będzie łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here