Biżuteria – na co zwrócić uwagę przy zakupie złota?

0
326
złoto, biżuteria, zakupy
fot. pixabay.com

Sklepy jubilerskie to miejsca chętnie odwiedzane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Błyszczące dodatki nadają elegancji, klasy i pewności siebie. Biżuteria świetnie sprawdza się jako dopełnienie stroju na co dzień oraz od święta. Warto jednak znać szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie złota.

Złoto jest miękkim, ciężkim i błyszczącym metalem szlachetnym, wykorzystywanym w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Nie uczestniczy w reakcjach chemicznych z wodą oraz powietrzem. Dzięki temu zachowuje na bardzo długi okres swój piękny kolor i nie czernieje.

Jakie kolory ma złoto?

Czyste złoto posiada jasno żółtawy kolor. Poprzez dodawanie do stopów innych pierwiastków, na rynku dostępne są różne odmiany barw. Dzięki miedzi i srebru uzyskiwany jest piękny, różowy odcień, zaś poprzez pallad i nikiel powstaje popularne białe złoto. Wyróżnia się także w mniejszym stopniu złoto czerwone, niebieskie, zielone oraz fioletowe. W zależności od ilości dodawanych innych stopów, wyrabiane są kolory o różnej intensywności. Dzięki temu mamy duży wybór biżuterii na rynku. Czyste złoto poza swoją miękkością jest bardzo wrażliwe na uszkodzenia, dlatego użycie domieszek innych metali daje ochronę i wytrzymałość.

zakupy, biżuteria
fot. pixabay.com

Czy próba złota ma znaczenie?

Próba złota informuje nas ile jest czystego złota w stopie użytym do wyprodukowania biżuterii. Jest to zestawienie stosunku proporcji wyrażonej w częściach tysięcznych. Przykładowo próba 333 oznacza, że do jej wykonania wykorzystane złoto stanowi 1/3 całości. Do określenia zawartości złota stosuje się również miarę karatową. Jeden karat oznacza 1/24 ilości wagowej złota w stopie. Przykładowo 24 karatów to czyste złoto, odpowiadające próbie 999. Najlepszą opcją jest wybranie próby 585, gdyż jest to najlepszy kompromis pomiędzy szlachetnością a trwałością wyrobu.

Cena złotej biżuterii a jakość

Należy wiedzieć, że większość markowych sklepów stosuje wysoką marżę na swoją biżuterię. Produkty ze znanych salonów wcale nie różnią się od mniejszych jubilerów, dlatego przy zakupie nie warto kierować się tym, że to co droższe jest lepsze. Liczy się głównie próba złota i waga. Dużą rolę odgrywają także cyrkonie, czy też kamienie szlachetne. Są one wyceniane w zależności od rodzaju i wielkości. Całość ustanawia wartość biżuterii, która znacząco wpływa na cenę.

Trwałość biżuterii

Decydując się na zakup złota, chcemy aby posłużyło nam przez jak najdłuższy okres. Dlatego musi być to przemyślany i dobry wybór. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na strukturę wykonania. Dobrze by łańcuszki czy też pierścionki były trochę grubsze i masywniejsze. Warto aby posiadały pełen splot, ponieważ dmuchane złoto nie jest w tym przypadku dobrą opcją. Jest ona znacznie tańsza, lecz bardziej podatniejsza na uszkodzenia. Jeżeli planujemy kupić biżuterię, którą chcielibyśmy nosić na co dzień, warto aby była dla nas praktyczna. Nie powinna mieć wiszących i odstających elementów, ani ażurowych form.

zakupy, biżuteria, złoto
fot. pixabay.com

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie złotej biżuterii?

Przede wszystkim należy się kierować własnymi upodobaniami. Warto zwrócić uwagę na kolory, w których czujemy się dobrze, mianowicie chodzi o wybór ciepłego lub zimnego odcienia złota. Słuszną uwagą jest też wygląd. Wiele osób lubi minimalizm i delikatność. Dobrze jest wtedy zdecydować się na cienkie i proste sploty łańcuszka, czy też delikatną obramówkę pierścionka. Kupując biżuterię z cyrkoniami warto wybrać małe oczka o zdominowanych kolorach. Jednak jeżeli zachwycają nas bogate zdobienia i nietuzinkowy wygląd dobrze wziąć pod uwagę odważniejsze dodatki. Mocniejsze sploty, wiszące kolczyki, wyrafinowane zawieszki oraz wyraziste kamyki to elementy, dzięki którym możemy być dumni z zakupu.

Często pierścionki, bransoletki, czy też wisiorki są najlepszą opcją na prezent dla bliskiej nam osoby. Biżuteria świetnie nada się jako upominek na urodziny, rocznicę, I Komunię Świętą, jak i inne ważne wydarzenie w życiu. Cenna biżuteria pełni przede wszystkim funkcję pamiątki. Przed zakupem warto zapytać się wprost, co dana osoba preferuje. Jeżeli jednak chcemy zrobić niespodziankę, warto wziąć pod uwagę wiele aspektów. Po pierwsze liczy się wiek odbiorcy i okazja, w której chcemy wręczyć prezent. Dzięki rozpoznaniu osobowości i preferencji drugiego człowieka, będziemy w stanie określić jaki typ biżuterii wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here