Początek wiosny to idealny moment na rozpoczęcie przygody ze sportem. Jazda na rowerze świetnie wpływa na ogólną wydolność organizmu, a przy tym daje wiele satysfakcji i przyjemności. Sprawdź, jaki rower sportowy kupić, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania.
Aktywność fizyczne pozwala na rozwój mięśni i lepszą pracę układu krwionośnego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna dbać o własne zdrowie, decydując się na uprawianie sportu. Jeśli i Ty podjąłeś podobną decyzję, szybko przekonasz się, ile korzyści przyniesie Ci aktywność fizyczna. Jazda na rowerze stanowić może połączenie regularnych ćwiczeń z rekreacją. Zwiedzanie otoczenia na rowerze w słoneczne i ciepłe dni to świetny pomysł na spędzenie czasu wolnego w aktywny sposób.
Osoby, które ze sportem miały już w przeszłości do czynienia i od dłuższego czasu regularnie trenują, doskonale zdają sobie sprawę z korzyści jakie niesie ze sobą jazda na rowerze. Wiedzą również, że różnią się one w zależności od nawierzchni, na jakiej pokonuje się dystans. Dla nieco mniej obeznanych w temacie przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże im dobrać odpowiedni rower do trasy, po której zamierzają podróżować.
Rowery górskie
Głównym przeznaczeniem rowerów górskich jest jazda po nierównej, pochyłej nawierzchni. Charakteryzują się one szerokimi, masywnymi oponami i wysokiej jakości amortyzacją. Wyróżnić można kilka rodzajów rowerów górskich, które różnią się między sobą budową oraz rodzajem i wielkością zawieszenia. Są to rowery:
MTB XC, służący do dość agresywnej jazdy w terenie. Jest to jeden z najpopularniejszych rowerów górskich, które wykorzystywane są podczas wyścigów cross country czy maratonów rowerowych. Dzielą się one dodatkowo na hardtaile, świetnie spisujące się na podjazdach oraz niezwykle uniwersalne fulle. Rowery tego typu charakteryzują się niewielką wagą w okolicach 10-12 kilogramów.
ATB, czyli rower przeznaczony do jazdy na różnej nawierzchni i o stosunkowo prostej budowie. Z tego też tytułu są to rowery dość tanie i przeznaczone dla amatorów. Jeśli lubisz w wolnych chwilach pojeździć po pobliskim lesie lub urządzić sobie wypad za miasto, rower ATB idealnie się do tego nada. Z reguły nie są one wyposażone w amortyzatory, jednak posiadają przerzutki, umożliwiające dostosowanie stylu jazdy do nawierzchni trasy.
Trail, stanowiący świetne rozwiązanie podczas jazdy po górskich szlakach oraz specjalnie przygotowanych ścieżkach. Nada się zarówno podczas podjazdów i zjazdów, a stosunkowo niska waga sprawia, że jest to rower, którym dobrze się kieruje. Pozwalają na dość agresywną jazdę, dysponując przy tym niższym obciążeniem od typowych rowerów podjazdowych lub zjazdowych.
DH (Downhill), czyli typowe rowery zjazdowe. Posiadają masywną ramę, pełną amortyzację, a przy tym sporą wagę, która nadaje stabilności na trudnej nawierzchni. Rowery tego typu pozwalają na osiąganie dużych prędkości oraz w miarę sprawne omijanie różnego rodzaju przeszkód. Duża waga roweru DH (15-20 kilogramów) sprawia również, że podjeżdżanie pod górkę dość często staje się niewykonalną misją. Rowery tego typu z reguły przeznaczone są dla specjalistów w swojej dziedzinie.
Enduro to z kolei rowery przystosowane do bardzo trudnej i kamienistej trasy. Wyposażone są w solidne amortyzatory, które umożliwiają jazdę zarówno pod górkę, jak i zjazdy z niej. Są to rowery dość drogie, przeznaczone dla profesjonalistów, którzy zajmują się jazdą po trudnej nawierzchni na co dzień.
Rowery szosowe
Jeśli planujesz jazdę po prostej, równej nawierzchni optymalnym wyborem będzie rower szosowy. Charakteryzują się one wąskimi oponami oraz nisko osadzoną kierownicą, umożliwiającą przyjmowanie aerodynamicznej pozycji. Umożliwiają one osiąganie dużej prędkości oraz pokonywania sporych odległości.
Wśród rowerów szosowych również wyróżnić można kilka rodzajów. Są to chociażby rowery wyścigowe, fitness, gravel czy endurance. Główna różnica pomiędzy nimi to m.in. wysokość kierownicy, wpływająca na pozycję przyjmowaną podczas jazdy (w endurance oraz fitness jest ona osadzona nieco wyżej niż w przypadku rowerów wyścigowych). Gravel gwarantuje z kolei sporą uniwersalność i wszechstronność, zapewniając przy tym dobrą aerodynamiczność. Od typowej szosówki odróżnia go natomiast szersza kierownica oraz miększe przełożenia.
Czytaj również: damskie rowery miejskie, męskie rowery miejskie