Jak wybrać karmę dla psiaka? Kilka porad dla początkujących opiekunów

0
281
karma dla psiaka

Wszyscy opiekunowie psów pragną, aby ich pupile rozwijały się zdrowo i sprawnie. Jednym z kluczowych elementów jest pod tym względem stosowana karma. Od jej jakości zależeć będzie wydolność twojego psiaka, a tym samym – jego kondycja i stan zdrowia. Oprócz standardowych karm dla psów, znajdziesz także produkty dedykowane dla zwierząt o określonych potrzebach lub problemach zdrowotnych. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi – jak dobrać karmę dla swojego pupila.

Karma dobra i smaczna – czyli jaka? O wyborze karmy dla psiaka

Karmy dla psów nie zawsze są zdrowe. Co prawda, zawsze są smaczne, jednak nie wszystkie są w podobnym stopniu wartościowe. Należy oczywiście pamiętać, że najlepszym wyborem jest karma zbilansowana, posiadająca szeroki zakres składników odżywczych. W innym wypadku konieczne może okazać się dokupywanie dodatkowych suplementów, które będą uzupełniać braki w mikro- i/lub makro-składniki nieobecne w samej karmie. Optymalnym źródłem potrzebnych i najważniejszych składników odżywczych jest oczywiście mięso.

W wyborze karmy warto także kierować się predyspozycjami oraz stanem zdrowia psiaka. Jeśli twój pupil jest szczeniakiem, posiada alergie pokarmowe, zdiagnozowane choroby lub jest w podeszłym wieku – wówczas najlepszym wyborem jest sięgnąć po karmę dedykowaną dla takiej właśnie kategorii psów.

Jak rozpoznać karmę na poziomie?

Wielu opiekunów psów nie do końca zdaje sobie sprawę, gdzie szukać informacji na temat interesującej ich karmy. Tymczasem, wszystkie ważne informacje powinny zostać podane na samej etykiecie, której przeczytanie jest konieczne przed dokonaniem zakupu.

Przeglądając listę składników interesującej cię karmy, warto upewnić się, czy nie ma na niej substancji niepożądanych. Do takich należą różnego typu sztuczne barwniki, konserwanty, utwardzacze i wypełniacze. Przede wszystkim te ostatnie – a zwłaszcza wypełniacze zbożowe – są niepożądane w składzie karmy.

Najczęściej, wypełniacze zbożowe to po prostu bezwartościowe, pozbawione elementów odżywczych, składniki, których zadaniem jest jedynie zwiększenie objętości karmy. Nadmiar wypełniaczy w karmie może doprowadzić do przybrania na wadze i skutkować otyłością psiaka.

Ponadto, należy unikać substancji wzmacniających smak. Co prawda, ich jednorazowe spożycie nie przyniesie większej szkody dla zdrowia psiaka. Jeśli jednak będzie odżywiał się nimi regularnie, wówczas mogą odpowiadać za powstanie niepożądanych zmian chorobowych – nawet nowotworów.

Radzimy także unikać tych karm, w których składzie podane zostały „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Jak zapewne się domyślasz, pod tym bardzo ogólnym hasłem mogą skrywać się różnego typu odpadki – kości, pazury, kopyta, uszy i inne elementy odzwierzęce. O wiele lepszym wyborem jest karma, w której składzie pojawia się pełnowartościowe mięso – jak w przypadku karmy Exclusion. Posiłek taki nie tylko bardziej posmakuje twojemu pupilowi, ale również lepiej wpłynie na jego zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here