Jaki grill do ogrodu wybrać?

0
659
fot. pexels.com

Grillowanie w ogrodzie stanowić może świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Aby zorganizować taką ucztę, niezbędny będzie dobrej jakości i pojemny grill. Sprawdź, na jakie grille warto postawić w tym roku!

Letnie, ciepłe wieczory to idealny czas na rozpalenie grilla. Spędzanie czasu przy wspólnym posiłku pomaga w zacieśnianiu więzi i pozwala zapomnieć na chwilę o codziennych obowiązkach. Zanim jednak kupisz swój własny grill sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jaki grill wybrać?

Dostępnych jest kilka rodzajów grillów. Do najpopularniejszych z nich należą grille węglowe, grille gazowe oraz grille elektryczne. Wiążą się one z odmiennymi sposobami przyrządzania potraw, kosztami eksploatacji oraz ze zróżnicowanymi cenami. W ostatnim czasie zauważyć można jednak widoczny trend odchodzenia od tradycyjnych grillów węglowych, wytwarzających duże ilości dymu i substancji szkodliwych dla zdrowia na rzecz bardziej ekologicznych, prozdrowotnych oraz ekonomicznych grillów elektrycznych oraz gazowych.

zakupy, grill
fot. pixabay.com

Grille węglowe

Najpopularniejsze nadal pozostają jednak tradycyjne grille węglowe. Są one z reguły najtańsze, jednak koszty związane z zakupem węgla i podpałki są znacznie większe niż chociażby w przypadku grillów gazowych, w których wykorzystuje się butle gazowe. Przy ich zakupie kierować należy się przede wszystkim powierzchnią rusztu. Warto jednak wrócić uwagę na inne elementy wyposażenia, jak kółka ułatwiające przemieszczanie grilla, boczne półki, regulacja wysokości, pokrywa lub wbudowany termometr.

Grille gazowe

Zdecydowanie droższe są z kolei grille gazowe. Przy ich zakupie również należy kierować się powierzchnią i liczbą rusztów, jednak nie jest to jedyna istotna informacja. Ważna jest bowiem także ilość posiadanych palników czy maksymalna moc urządzenia. Mimo, ze grille gazowe nie należą do najtańszych, coraz więcej osób stawia właśnie na nie. Przede wszystkim w przeciwieństwie do modeli węglowych nie wytwarzają one kłębów dymu, a smażone kiełbaski nie mają bezpośredniej styczności z ogniem. Co więcej, grille gazowe pozwalają na regulację temperatury za pomocą pokręteł, podobnych do tych w kuchenkach gazowych. Pozwala to na lepsze kontrolowanie przypieczenia potraw i dzięki temu uzyskanie idealnego smaku.

zakupy, grill gazowy
fot. unsplash.com

Grille elektryczne

Do stosunkowo niedrogich zalicza się grille elektryczne. Proste, kompaktowe modele nie zajmują zbyt wiele miejsca, dzięki czemu sprawdzą się przy codziennym, indywidualnym użytkowaniu. Rodzinne grille elektryczne są z reguły większe i mogą pomieścić więcej produktów. Największą zaletą grillów elektrycznych jest ich zdecydowanie zdrowsze przygotowywanie pożywienia. W przeciwieństwie do klasycznych grilli węglowych nie wytwarzają szkodliwych dla zdrowia substancji, a ponadto są przyjaźniejsze dla otoczenia. Przy ich wyborze uwagę należy zwrócić na powierzchnię grillowania, moc urządzenia, opcję odprowadzania tłuszczu oraz wbudowany termometr. Warto postawić również na grille z nienagrzewającą się obudową, zwłaszcza jeśli posiada się małe dzieci.

Dobrym przykładem takiego urządzenia jest grill elektryczny SEVERIN PG8105. Dysponuje on mocą na poziomie 3000W oraz powierzchnią grillowania rzędu 1300 cm2. Urządzenie posiada mikro przełącznik bezpieczeństwa, regulację temperatury, opcję odprowadzania tłuszczu oraz lampkę kontrolną temperatury. Grill tej marki posiada strefę szybkiego grillowania Boost Zone – 500 °C do idealnego podpiekania mięsa, a także technologię podwójnego grzania, która gwarantuje maksymalną moc. Temperaturę grillowania ustawić można na wyświetlaczu cyfrowym OLED w zakresie od 80 do 500 °C i na wbudowanym termometrze rdzeniowym (10–300 °C). Urządzenie jest ponadto niesamowicie proste w czyszczeniu, dzięki zdejmowanej osłonie przeciwwietrznej, rusztowi do grillowania, elementom grzewczym, prowadnicom tacki do tłuszczu oraz tacce wodnej. Rozmiary grilla w czarno-srebrnej kolorystyce to z kolei 63 x 125 x 108cm (głębokość x szerokość x wysokość). Cena urządzenia wynosi około 2000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here