Biografie, które warto przeczytać

0
653
zakupy, książki
fot. pexels.com

Jeśli lubisz czytać biografie osób, które w swoim życiu osiągnęły sukces, krok po kroku realizując swoje marzenia – mamy coś dla Ciebie. Przygotowaliśmy bowiem krótkie recenzje książek z tej kategorii, po które zdecydowanie warto sięgnąć w wolnym czasie.

Wiele znanych osób z całego świata, o których mówią niemal wszyscy, też kiedyś stawiało swoje pierwsze kroki w drodze na szczyt. Książki biograficzne są świetną okazją do ich bliższego poznania oraz sprawdzenia, w jaki sposób udało im się osiągnąć sukces. Z reguły stoi za nim ciężka i mozolna praca, choć niekiedy przydatna jest także odrobina szczęścia i wrodzona pewność siebie. Książki o tematyce biograficznej potrafią zainspirować wiele osób do działania oraz wskazać im drogę, którą powinni podążać.

W związku z tym przygotowaliśmy trzy propozycje biografii osób znacząco się od siebie różniących i działających na zupełnie odmiennych polach. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gusty i sprawią, że sięgniecie po nie w najbliższym czasie.

zakupy, książki
fot. pixabay.com

Ziemia obiecana

Zaczynamy od biografii postaci znanej całemu światu z osiągnięć na arenie politycznej. Jest to książka Ziemia obiecana autorstwa Baracka Obamy. Były prezydent Stanów Zjednoczonych opowiada w niej m.in. o problemach, z jakimi przyszło mu się mierzyć podczas piastowania swojego stanowiska jako pierwszemu czarnoskóremu i bardzo młodemu prezydentowi. Zaznacza również jaką przemianę przeszedł przez te lata i jaki wpływ wywarło to na jego życie prywatne.

Barack Obama jest człowiekiem bardzo otwartym. To polityk dojrzały, którego ukształtowały różne sytuacje, z którymi przyszło mu zmierzyć się podczas piastowania najwyższego stanowiska w Białym Domu. Jako prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przeszedł ogromną przemianę. Z młodego, poszukującego własnego miejsca na arenie politycznej człowieka zmienił się w przywódcę światowej potęgi. Możesz śledzić jego polityczne dojrzewanie oraz obserwować, jak reagował na przełomowe momenty w swojej pierwszej kadencji – ta nie przypadła na czasy spokojne.

To autobiograficzna, refleksyjna, a miejscami bardzo osobista historia – wycinek z życia Baracka Obamy. Pisze on o siłach, które stawały na jego drodze, o tym, jak zdecydował się na zaakceptowanie operacji Trójząb Neptuna, w której zginął przywódca terrorystów z Al Kaidy – Osama Bin Laden – fragment pochodzący od wydawcy. Cena książki, która swoją premierę miała kilka dni temu to około 40 złotych.

Listy na wyczerpanym papierze

Kolejną z ciekawych pozycji, które ujrzały światło dzienne stosunkowo niedawno jest książka Listy na wyczerpanym papierze autorstwa Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory. Podstawą, na której bazuje biografia jest zbiór korespondencji pomiędzy wybitną polską poetką i autorką tekstów piosenek a Jeremim Przyborą – jej wybrankiem serca, który również miał duszę artysty.

Listy z lat 1964-1966 ilustrowane materiałami archiwalnymi, pocztówkami, rękopisami i zdjęciami to fenomenalny zapis literackiej fascynacji i intymnej relacji dwójki artystów, arcymistrzów polskiej poezji. On – dystyngowany starszy pan, geniusz słowa, liryczny humorysta. Ona – piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze – fragment książki pochodzący od wydawcy. Jej cena to około 30 złotych.

zakupy, książki
fot. pexels.com

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Biografią, którą powinien przeczytać każdy przedsiębiorca (i nie tylko) jest ta autorstwa L. Kahney’a Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom. Po śmierci Steve’a Jobsa, Tim Cook stanął przed ogromnym wyzwaniem dowodzenia potężnej firmie, jaką jest Apple. Mimo wielu obaw świetnie wywiązał się ze swojego zadania, wynosząc markę na jeszcze wyższy poziom. Biografia przedstawia sposób, w jaki nowy lider zarządzał firmą oraz zmiany, jakich dokonał w trakcie jej prowadzenia. Przedstawia również wiele innych, ciekawych informacji na jego temat, które z pewnością zaciekawią odbiorcę.

Śmierć Steve’a Jobsa była wielkim ciosem dla jednej z najbardziej innowacyjnych firm wszechczasów. Jobs był nie tylko założycielem i legendarnym dyrektorem generalnym Apple – był również ucieleśnieniem kultowej marki. Trudno było sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógłby go zastąpić, a już szczególnie Tim Cook. Tymczasem za kadencji Cooka firma potroiła wartość akcji, stała się pierwszą firmą na świecie wycenianą na ponad bilion dolarów, wprowadziła na rynek Apple Watch. Obecnie Apple z nowym liderem ma się lepiej niż dobrze.

Leander Kahney, opierając się na wielu rozmowach z osobami wewnątrz Apple i z najbliższego otoczenia Cooka, opowiada inspirującą historię o tym, jak jeden człowiek zastąpił kogoś niezastąpionego, a dzięki silnemu charakterowi, pielęgnowanym wartościom i doświadczeniu udało mu się osiągnąć więcej, niż ktokolwiek przypuszczał – fragment książki pochodzący od wydawcy. Jej cena to około 35 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here