Co należy wiedzieć przed zakupem leków?

0
720
zakupy, leki
fot .pixabay.com

Ból głowy, przeziębienie czy inne dolegliwości wpływające niekorzystnie na samopoczucie sprawiają, że wiele osób chętnie sięga po lekarstwa, licząc na szybki i skuteczny efekt działania. O czym należy jednak pamiętać przy zakupie leków i dlaczego nie powinno się przesadzać z ich nadmiernym spożywaniem? Przekonaj się sam!

Ludzie przyjmują lekarstwa, bowiem wywierają one określony wpływ na ich ciało i umysł. Większość leków stosuje się podczas terapii różnego rodzaju chorób oraz w celu uśmierzania bólu. Niektórzy sięgają po nie, w celu poprawy ogólnego samopoczucia. Niestety należy pamiętać, że nadużywanie leków doprowadzić może do niebezpiecznego i groźnego w skutkach uzależnienia.

Lekarstwa kiedyś a dziś

W przeszłości zdecydowaną większość leków sporządzano z ziół bądź pozyskiwano z innych naturalnych źródeł. Obecnie zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele z nich tak naprawdę nie miało znaczącego działania leczniczego, a mimo to niektóre z nich nadal stosuje się z powodzeniem. Wytwarzane z maku opium przez wieki służyło do uśmierzania bólu. Z kolei na początku XIX wieku naukowcy odkryli sposób pozyskiwania morfiny ze specjalnej odmiany maku. Niewiele potem wyodrębniono również inne narkotyki, co umożliwiło przeprowadzanie szczegółowych badań tych substancji. Z czasem zaczęła pojawiać się możliwość wytwarzania leków syntetycznych ze związków chemicznych. Taki sposób produkcji lekarstw stosowany jest również w obecnych czasach.

Spośród ogromnej ilości różnorodnych specyfików wyodrębnić można grupy leków oddziaływujących w zbliżony sposób. Są to: antybiotyki wykorzystywane w leczeniu infekcji bakteryjnych, szczepionki zwalczające choroby, środki przeciwbólowe, uspokajające, znieczulające i nasenne. Działanie poszczególnych leków może być na tyle silne, że o ich przyjmowaniu decydować może jedynie lekarz i są one niedostępne bez recepty.

zakupy, leki
fot. pixabay.com

Czym są antybiotyki?

Wszelkie choroby, takie jak zatrucia pokarmowe, zapalenia gardła czy zapalenia płuc wywoływane są przez bakterie. Zadaniem antybiotyków jest – mówiąc wprost – wyeliminowanie występujących zarazek. Po stronie lekarza leży natomiast kwestia doboru odpowiedniego antybiotyku do zwalczania bakterii, stanowiących główną przyczynę danej dolegliwości. Antybiotyków nie można zatem samemu nabyć w aptece bez posiadania recepty. Nieodpowiednia dawka i rodzaj lekarstwa mogłaby bowiem wywołać wiele niekorzystnych skutków w organizmie.

Nadużywanie i uzależnienie od leków

Niestety wiele osób nie potrafi oprzeć się pokusie zażywania leków, mimo wywoływania przez nie negatywnych skutków. Odczuwanie ciągłej potrzeby ich przyjmowania może oznaczać uzależnienie, a nawet tzw. lekomanię. Przyjmowanie leków w nadmiarze może bowiem doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, które okazać się mogą niebezpieczne dla zdrowia. Warto zatem w porę zareagować, kiedy dostrzega się taki problem wśród swoich najbliższych, bądź u siebie samego.

zakupy, leki
fot. pixabay.com

Jakie leki warto mieć w domowej apteczce?

Mimo, że lekarstwa w nadmiernej ilości są niebezpieczne, nie oznacza to, że powinno się z nich całkowicie zrezygnować. W domowej apteczce znaleźć się powinny m.in. różnego rodzaju leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W ich składzie może znajdować się paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, a same leki przyjmować mogą postać tabletek, syropów czy czopków. Warto wyposażyć się także w leki zwalczające objawy przeziębienia. Mogą być to leki na katar czy kaszel w formie syropów, tabletek do ssania czy aerozoli. Niezbędne okazać się mogą ponadto leki przeciwbiegunkowe, a także żele i maści rozgrzewające bądź łagodzące stłuczenia.

Dość znanym i polecanym od lat wyposażeniem domowej apteczki jest Amol. Lekarstwo to jest bowiem stosunkowo niedrogie i ogólnodostępne, a jego szerokie zastosowanie potrafi pozytywnie zaskoczyć. Lek ten składa się z naturalnych olejków cynamonowych, cytrynowych, lawendowych, cytronelowych, goździkowych, mięty pieprzowej oraz alkoholowego roztworu etanolu. Amol stosować można zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie pijąc kilka kropel (od 10 do 15) nawet do trzech razy dziennie. Skutecznie łagodzi bóle głowy, niweluje skutki przeziębienia oraz poprawia trawienie. Stosowany zewnętrznie rozgrzewa natomiast miejsca bólu oraz świetnie sprawdza się podczas ukąszenia owadów, redukując ból i swędzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here