Jaki instrument muzyczny kupić do nauki gry?

0
665
zakupy, gitara
fot. pixabay.com

Planujesz rozpocząć naukę gry na instrumencie, jednak wciąż zastanawiasz się, który z nich wybrać? Jeśli szukasz informacji o instrumentach muzycznych to dobrze trafiłeś. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne instrumenty i na jakie grupy można je podzielić.

Nauka gry na instrumencie muzycznym to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Wraz z rozwojem umiejętności przynosi ona coraz większą przyjemność i sprawia niesamowitą satysfakcję. Jeśli wciąż zastanawiasz się na jaki instrument muzyczny postawić, być może pomocna okaże się nasza podpowiedź.

Instrumenty strunowe

Instrumenty strunowe wydają dźwięki dzięki drganiom strun wymuszonym przez grającego. Struny mogą być zarywane (szarpane) palcami, bądź pociągane smyczkiem. Na instrumentach strunowych szarpanych gra się pobudzając struny palcami lub kostką. Podczas gry na gitarze lub na bandżo palce jednej dłoni szarpią struny, drugiej zaś przyciskają struny do gryfu w różnych miejscach, by wydawały dźwięki różnej wysokości. Poszczególne instrumenty mają umieszczone na gryfie progi, które ułatwiają grającemu uzyskać czystsze dźwięki pożądanej wysokości. Z kolei grając na harfie lub lirze, zarywa się struny palcami obu dłoni.

Instrumenty smyczkowe wydają dźwięki pod wpływem przeciągania po strunach smyczkiem. Jedną ręką prowadzi się smyczek, natomiast palcami drugiej ręki przyciska struny do gry, podobnie jak podczas gry na gitarze. Skrzypce i altówki przytrzymuje się brodą do ramienia, a większe instrumenty, takie jak wiolonczela opiera się o podłogę i przytrzymuje udami. Na większości instrumentów smyczkowych można też grać, szarpiąc struny palcami.

zakupy, skrzypce
fot. pixabay.com

Instrumenty dęte

Wśród instrumentów dętych wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje: drewniane oraz blaszane. Określenie „drewniane” wskazuje, że wykonane zostały z drewna, tymczasem tylko częściowo odpowiada to prawdzie. Dawniej instrumenty te wykonywano wyłącznie z drewna. Aktualnie produkowane są również z metalu lub tworzyw sztucznych.

Instrumenty dęte mają jeden lub więcej otworów wzdłuż osi instrumentu lub prostopadle do niej. Niektóre, jak klarnet czy obój, mają trzcinowy stroik, który drga pod wpływem ruchu wdmuchiwanego strumienia powietrza. Dźwięki o różnej wysokości uzyskuje się, zatykając poszczególne otwory instrumentu (im więcej zasłoniętych otworów, tym niższy dźwięk). Do wielu współczesnych instrumentów dętych dodano metalowe dźwignie i klapy, które umożliwiają muzykowi zamykanie kilku otworów naraz, bez konieczności znacznej zmiany położenia palców.

Instrumenty blaszane to długie, lejkowato ukształtowane tuby, często spiralnie zwinięte, by były poręczniejsze w trzymaniu. Im dłuższa i szersza jest rura instrumentu, tym niższy wydaje dźwięk. Ustnik instrumentu dętego blaszanego wykonany jest z metalu i można go odłączyć. W prostych instrumentach, takich jak róg, barwa dźwięku zależy od ułożenia ust. Trąbki i puzony mają zawory lub suwaki, którymi otwiera się dodatkowe przestrzenie w rurze powietrznej. Dzięki temu można uzyskać więcej dźwięków. Dość popularne, szczególnie w muzyce jazzowej są ponadto saksofony. Najczęściej są to saksofony sopranowe, altowe, tenorowe oraz barytonowe.

zakupy, saksofon
fot. pixabay.com

Instrumenty perkusyjne

Do tej grupy zalicza się instrumenty wydające dźwięki pod wpływem uderzania, klaskania, potrząsania, drapania bądź pocierania. Takie instrumenty jak ksylofon czy dzwony rurowe mogą wytwarzać dźwięki różnej wysokości, więc nadają się do grania melodii. Większość instrumentów perkusyjnych służy przede wszystkim do wybijania rytmu.

Orkiestrowe instrumenty perkusyjne wywodzą się z rozmaitych krajów bądź regionów. Tamburyny i kotły z Bliskiego Wschodu, marimby i ksylofony z Afryki, metalofony i drewniane klocki z Dalekiego Wschodu, natomiast bongosy i marakasy z Ameryki Południowej. Wśród nieco bardziej popularnych instrumentów perkusyjnych wyróżnić można zestawy perkusyjne, bębenki, bębny, werble, trójkąty czy talerze.

Instrumenty klawiszowe

Sporą popularnością cieszą się ponadto instrumenty klawiszowe. Zalicza się do nich m.in. fortepiany, keyboardy czy akordeony. Popularnym instrumentem klawiszowym są ponadto organy, które wydają dźwięki dzięki mechanizmowi powietrznemu połączonemu z rozmaitej wielkości piszczałkami albo dzięki systemowi elektronicznemu. Organy piszczałkowe są o wiele starsze i zazwyczaj dużo większe od elektronicznych. Instrumenty te poza klawiaturą obsługiwaną rękoma wyposażone są ponadto w pedały, które organista wprawia w ruch stopami. Zestawy różnie brzmiących piszczałek uruchamia się też registrami, czyli przyciskami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here