Co należy wiedzieć przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego?

0
363
urządzenie wielofunkcyjne, zakupy
fot. pexels.com

Urządzenia wielofunkcyjne są niezbędnym wyposażeniem każdego małego lub nieco większego biura. Swoje zastosowanie znajdują również w środowisku domowym, gdzie wykorzystywane są do prostych, codziennych czynności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego, by spełniało wszystkie Twoje wymagania.

Standardowe urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie trzy podstawowe narzędzia. Są to drukarka, skaner oraz ksero, które przydają się m.in. podczas pracy i nauki zdalnej. W dużych biurach wykorzystuje się większe sprzęty, zapewniające szybkość oraz możliwość drukowania dokumentów o większym formacie. Mniejsze i znaczenie tańsze urządzenia wielofunkcyjne wykorzystywane w gospodarstwach domowych, charakteryzują się natomiast kompaktowością i intuicyjnością.

Urządzenia wielofunkcyjne przydadzą się w każdej rodzinie. Drukowanie i skanowanie ważnych dokumentów, czy kserowanie notatek na studia to tylko kilka możliwości jakie niesie ze sobą zakup takiego sprzętu. Dobrej jakości urządzenia wielofunkcyjne pozwalają ponadto na drukowanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, które mogą stanowić cenną pamiątkę, uwieczniającą ważne chwile. Zastosowań urządzeń wielofunkcyjnych jest bardzo wiele, o czym z pewnością się przekonasz, kiedy zostaniesz użytkownikiem jednego z nich.

Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać?

Przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego uwagę należy zwrócić na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest rozdzielczość druku w czerni i kolorze. Im większą przybiera wartość, tym lepsze zagwarantuje Ci efekty. Ma to spore znaczenie zwłaszcza przy drukowaniu kolorowych zdjęć, dlatego też dokładnie przeanalizuj ten parametr. Przy drukowaniu wielu stron naraz, dość istotna jest szybkość druku w czerni i kolorze (w stronach na minutę). Sprawdź także ile czasu zajmie urządzeniu wydrukowanie pierwszej strony w czerni i kolorze. Jeśli zależy Ci na szybkości, a przy tym wysokiej jakości drukowania, ta informacja powinna być dla Ciebie kluczowa.

zakupy, urządzenie wielofunkcyjne
fot. unsplash.com

Rodzaje skanerów

W przypadku skanera przeanalizować należy jego typ. Wyróżnia się m.in. skaner płaski, skaner typu CIS oraz skaner typu CCD. Pierwszy z nich jest najczęściej spotykanym typem skanera, na którego szklanej płycie umieszcza się dokument i skanuje go po zakryciu pokrywy. Są to proste skanery o średniej jakości. Skanery typu CIS wykorzystują natomiast czujnik obrazu Contact Image Sensor. Technologia ta stosuje diody LED jako źródło światła, zapewniając energooszczędność oraz wyższą jakość względem skanerów płaskich. Najwyższą jakość zapewniają z kolei skanery typu CCD, których technologia wykorzystuje zestaw pryzmatów i soczewek do wyświetlania oryginału i przekształcania go w postać cyfrową. Skanery te są jednak stosunkowo drogie i nieczęsto występują w małych, domowych urządzeniach wielofunkcyjnych.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne należy również sprawdzić jaką technologią druku ono dysponuje. W przypadku urządzeń, które zastosowanie mają mieć do prostych, domowych czynności preferuje się drukarki atramentowe. Posiadają one wymienne zbiorniczki z atramentem, które należy dokupić, po ich pełnym zużyciu. Pozwalają one na druk zarówno kolorowy, jak i czarno-biały w wysokiej rozdzielczości.

Drukarki laserowe ze względu na swoją cenę oraz gabaryty wykorzystywane są w średnich i dużych biurach. Pozwalają na dużo szybsze drukowanie i kserowanie dokumentów niż drukarki atramentowe. Korzystanie z nich wiąże się także z niższymi kosztami materiałów eksploatacyjnych, co ma duże znaczenie przy codziennej pracy biura. Spora część drukarek laserowych nie daje jednak możliwość drukowania w kolorze, co może niekiedy stanowić problem. Nie są one zatem polecane do domowego, sporadycznego użytku.

zakupy, urządzenie wielofunkcyjne
fot. pixabay.com

Inne parametry urządzeń wielofunkcyjnych

Do pozostałych parametrów, mogących mieć znaczenie w trakcie użytkowania urządzenia wielofunkcyjnego zaliczyć można poziom hałasu, pobór mocy drukowania, występowanie Wi-Fi, Bleutooth, NFC lub wbudowany faks. Znaczenie może mieć ponadto duży, czytelny wyświetlacz, rozdzielczość kopiowania oraz pojemność podajnika papieru. Wszystkie te czynniki mają oczywiście wymierny wpływ na cenę urządzenia wielofunkcyjnego, która wynosić może od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here